Kürt Sinemasının Usta Filmleri

Kürt Sinemasının Usta Filmleri 19 Haziran 2017

Kürt sinemasının usta filmleri ile buluşmaya ne dersiniz ? Özellikle Dram ve komedi karışımı olan filmlerde samimi bir hava bulacaksınız.

1 - BEKAS - Neredesin Süpermen

10 yaşında ve 8 yaşında iki kardeş olan Dana ve Zana Kuzey Irak'ta yaşayan iki kimsesiz kardeştir. Tüm ailesi Saddam tarafından öldürülen bu iki kardeş birgün sinemada Süpermen filmini izlerler ve süpermeni bulup getirmek isterler. Eşşekleri Michael Jackson'a binip yola koyulurlar. Haritadan Amerikayı bulup oraya doğru yola koyulurlar.
Tür: Aile, Dram, Savaş, Komedi, Macera

İzlemek İçin Tıklayınız.


2 - Kaplumbağalar Da Uçar
Saddam Döneminde Kürtlere uygulanan zulüm, vahşet altında yaşayan çocuklardan bazıları mülteci kampında mayın toplayarak para kazanmaya çalışır.
Tür: AileDramSavaş

İzlemek İçin Tıklayınız.


3 - Vatanımın Şarkıları
Mirza İran Kürt bölgesinden bir şarkıcıdır. Bir gün eski eşi olan Hanareh'ten bir haber alır ve onun peşine düşer. Mirza'nın iki oğlu Barat ve Audeh'te ona eşlik etmektedirler ancak yolda beklenmedik şeylerle karşılaşmaktadırlar.
Tür: AileDramSavaş

İzlemek İçin Tıklayınız.


4 - Kara Tahta

Gezgin Öğretmenler köy köy dolaşarak çocuklara eğitim vermek amacıyla dolaşmaktadır. bu öğretmenlerden biri hamallık yapan bir grup çocuğa denk gelir ve onlarla dolaşarak onlara öğretmenlik yapar. Bir diğer öğretmen ise Halepçe bombardımanından kaçanlardan oluşan bir göç kafilesine denk gelir ve onları halepçeye görürmeye çalışır.
Tür: Dram

İzlemek İçin Tıklayınız.


5 - Babil'in Oğlu
Enfal katliamının ardından Saddamın savaş tutsaklarını öldürmeyip cezaevlerinde tuttuğu söylentisi yayılmaktadır. Yaşlı bir anne torunu ile birlikte oğlunu aramak üzere Babil'in içine doğru yola koyulur. Yolda karşılaştığı yabancı insanlar da aynı şey yani adalet için yola çıkar ancak buldukları tek şey toplu mezarlardır.
Tür: DramSavaş

İzlemek İçin Tıklayınız.


6 - Yarım Ay
Niwemang  horoz dövüşü yapılan kapalı bir mekanda başlar. Daha film yeni başlamışken, Kako'nun konuşmaları filmin nasıl devam edeceğine dair ipuçları vermektedir.Film boyunca izlenilen çekim yöntemi ile o bölgede yaşayan insanların yaşam tarzını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Günümüz teknolojisinin ve bazen harmanlanamamış / hazmedilememiş ilmin de tezahürünü bizlere resmedilir.

Tür: Dram

İzlemek İçin Tıklayınız.7 - Annemin Şarkıları

Bir zamanlar yaşadıkları bölgeden zorunlu göçe tabi tutulan anne oğul yerleştikleri İstanbul Tarlabaşından da taşınmak zorunda kalmaktadırlar. Nigar Hanım gittikçe yaşlanmakta ve durumuda gittikçe kötüleşmektedir. Ali birgün işteyken annesi Nigar hanım eşyaları toplar ve köye dönmek üzere yola çıkar. Ali diğer yandan annesinin istediği Dengbej kasetini bulmaya çalışır.
Tür: Dram

İzlemek İçin Tıklayınız.8 - Büyük Adam Küçük Aşk
75 yaşında yaşlı olan ve eski hakim olan Rıfat bey ile türkçe bilmeyen Hejar'ın yolu talihsiz bir olayla kesişirHejar ve ailesi göçe mecbur kalmış ve istanbula yerleşmiştir. Evine yapılan operasyon sırasında kaçar ve kapı komşusu Rıfat Bey'in evine sığınır.

Tür: Dram

İzlemek İçin Tıklayınız.
9 - Sarhoş Atlar Zamanı
İranlı bir Kürt ailesinin fertleri, babalarının ölümünden sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürmektedir ki, kardeşlerden birinin acilen ameliyat olması gerektiği öğrenilir. Henüz 12 yaşındaki Eyüp, ailenin yeni lideri olarak güç bir durumda kalmıştır. Film, adını sözkonusu coğrafyanın zor şarlarına has ilginç bir yöntemden; ayakta kalmaları için alkol verilen atlardan alıyor

Tür: Dram

İzlemek İçin Tıklayınız.
  • Beğen
    8
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 1 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha
Avatar
Ziyaretçi
Lütfü 21 Haziran 2017, Çarşamba
çok güzel bir liste olmuş elinize sağlık