Müthiş Savaş Sahneleri Olmayan Bir Film "Tarafsız Bölge"

Müthiş Savaş Sahneleri Olmayan Bir Film 25 Nisan 2017

Bir savaş filmi olmasına rağmen içinde kahraman yok, göz alıcı efect yok savaşın getirdiği çaresizlik var. Tarafsız Bölge'de savaştaki askerlerin çaresizliği var.

1993 yılında Bosna’da gerçekleşen kanlı savaşı konu alan 2001 yapımı film Avrupa ve Amerika’dan sonra 22 Mart 2002’de Türkiye’de “Tarafsız Bölge” adıyla vizyona girmiştir. Film her ne kadar savaşı konu alsa da heyecan verici savaş ve aksiyon sahneleri yerine seyirciyi daha dramatik bir kompozisyonla karşı karşıya bırakmaktadır.

Tarafsız Bölge, Bosna-Hersek, Slovenya, İtalya, Fransa, Belçika ve İngiltere’den yapımcı şirketlerin birlikte üstlendikleri bir çalışma olması itibariyle uluslararası bir bakış açısı ve objektifliğe sahip.. Filmin hem yönetmeni hem senaristi olan ve aynı zamanda müziklerini yapan genç yönetmen Danis Tanovic’in ilk filmi olan Tarafsız Bölge, Bosna’nın savaştaki durumunu ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün olanlar karşısındaki tutumunu çok iyi bir şekilde gözler önüne seriyor.

Başrolü paylaşan aktörler Branko Djuric ve Rene Bitorajac, Ciki ve Nino adındaki Boşnak ve Sırp iki askeri canlandırıyor. Savaşın yoğun bir şekilde devam ettiği bir gecede, Bosnalı bir grup asker Bosna-Sırbistan savunma hatları arasındaki askerden arındırılmış bir bölgede yollarını kaybeder. Gün doğduğunda Sırp askerler tarafından fark edilip üzerlerine ateş açılır. Boşnak askerlerden Ciki yaralı bir şekilde tarafsız bölgedeki boş bir sipere sığınır; diğerleri ise hayatlarını kaybeder. Kontrol amacıyla aynı sipere gönderilen iki Sırp askerden biri Ciki ile çatışma esnasında ölür; diğeri ise (Nino) yaralanır. Ölü olduğu düşünülerek altına Sırp asker tarafından mayın yerleştirilen Boşnak asker Cera’nın aslında hala hayatta olması, Ciki ve Nino’yu istemeseler dahi uzlaşmaya mecbur hale getirir. Boşnak ve Sırplar BM Barış Gücü’nden tarafsız bölgede mahsur kalan askerlerinin kurtarılması için yardım ister. Barış Gücü’nün komutanı bu olaya müdahale etmeye pek sıcak bakmaz; ama çatışmaların yaşandığı bölgenin yakınında bulunan çavuş Marchand duyarlı davranarak mayın üzerinde mahsur kalan askere yardımcı olmaya çalışır. Küresel bir kanalın muhabiri olan Jane Livingstone da Bosna’daki son durumu, katliamların devam ettiğini, BM Barış Gücü’nün umursamaz tavrını yaptığı haberlerle dünya kamuoyuna duyurarak sürecin hızlanması için gayret gösterir ve yüksek tansiyonlu bir bekleme süreci başlar.

Düşük bir bütçeyle çekilen Tarafsız Bölge izleyiciyi müthiş görsel efektlerle savaş sahnelerinin içine çeken bir film olmak yerine, savaşın içindeki çaresizliği, askerlerin ruh halini yansıtmaya çalışan, mesajlar veren bir film olarak izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır. Film, bu başarısı sayesinde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü ve Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü başta olmak üzere ondan fazla uluslararası ödüle layık görülmüştür.

BM Barış Gücü’nün Bosna’da çözümsüzlükten yana oluşunu ve Bosna-Hersek’in kendi kaderine terk edilişini 98 dakikada, izleyiciyi sıkmadan ve gereksiz ayrıntılara yer vermeden çok sade bir şekilde anlatan Tarafsız Bölge’yi izlemeye değer. İyi seyirler.

Mustafa ÖZPAÇACI Yazdı.

İzlemek İçin :http://www.sinemahayat.com/tarafsiz-bolge.html
 
  • Beğen
    2
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha